plakatsekap mini 1projekt z klasaherb rpszkoła bez przemocyszpz logo1Szoła Równych Szans

Wycieczka do Krakowa

Podczas wycieczki mogliśmy zwiedzić Rynek Główny z Sukiennicami i Bramą Floriańską, Wawel i zakole Wisły, Kościół Mariacki o ponad 800 letniej historii, ołtarz Wita Stwosza-, największe dokonanie rzeźbiarskie późnego średniowiecza. Z wieży, zwanej strażnicą lub hejnalicą, usłyszeliśmy melodię hejnału graną od XVI wieku – co godzinę. Hejnał stał się muzycznym symbolem Krakowa i rozbrzmiewa do dziś: grany jest na cztery strony świata o pełnej godzinie przez całą dobę. Czemu jednak jego melodia nagle się urywa? Piękną legendę opowiedziały nam nasze panie ,pod opieką których zwiedzaliśmy Kraków. Legenda mówi o strażniku, który zaczął grać na alarm, widząc zbliżające się hordy tatarskie. Zdołał ostrzec miasto przed atakiem, lecz w pół taktu jego gardło przeszyła tatarska strzała. Właśnie dlatego melodia hejnału tak nagle się kończy – w tym samym miejscu, w którym przestał ją grać bohaterski strażnik. Byliśmy także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie mogliśmy zobaczyć sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010, a także sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego, przeniesiony tutaj z krypty św. Leonarda gdzie pierwotnie był pochowany.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wycieczka do Krakowa